HOMLOKZATREKONSTRUKCIÓT MEGELŐZŐ ÉRTÉKVIZSGLAT ÉS ÖRÖKSÉGVÉDELMI TERVEZÉS

Budapest, Kútvölgyi Kórház (2021-2022)

Részlet a Magyar Építőművészet XXIII. 129. számából

2015-ben megkezdődött a kórházépület homlokzati energetikai korszerűsítése: elbontották a homlokzati mészkő burkolatot. A hőszigetelés felhelyezése részben meg is történt, de a kivitelezés félbemaradt, ebben az állapotban várta az épület a homlokzati megújulást. amely Lázár Antal és Stocker György tervei szerint 2022- ben megtörtént. A homlokzatok földszinti és az alatti szintjeit az eredeti tervező osztópárkánnyal elválasztott lábazati zónaként kezelte, így ezen részek burkolata látványosan eltér a felette lévő emelettől. Ez a váltósoros falazású, rusztikusan faragott, stokkolt felületű homokkő műemléki értéket képvisel, ezért ennek felületi struktúráját megtartó tisztítása és helyenként pótlása történt ahogyan a lábazati sávot lezáró műkő osztópárkány rekonstrukciója is. Külön figyelmet fordítottak a műkő osztó- és zárópárkányokra, melyeknél a vonalmenti hőhíd tudomásulvételével számoltak, de törekedtek az eredeti színek visszaállítására.

A homlokzatburkolat kiosztásának rekonstrukciója a megmaradt felületek és a történeti fotókon látható osztásrend segítségével történt igazodtak a nyílászárók homlokzatburkolati osztást meghatározó parapet- és szemöldök vonalakhoz. A rétegrendet meghatározta a háttérszerkezet, a homlokzati síkok mélységének igazodása, az eredeti kőburkolat színhatásának visszaadása. A háttérszerkezet erősítő vakolatot kapott erre került a hőszigetelés és a Kerlite burkolat. A burkolati rendszer váza nem közvetlenül a peremgerendákra támaszkodik függőleges értelemben, ahogy az eredeti burkolat. A függőleges és vízszintes sínekből álló tartóvázat a kitöltőfalazathoz, a merev acélbetétes vasbeton pillérekhez és peremgerendákhoz, illetve homlokzati vasbetonfalakhoz rögzítették. Ezzel a megoldással a függőleges teher egyenletesebben adódik át a meglévő homlokzati elsődleges és másodlagos tartószerkezeteire.

A tervezők megtartandó értékként kezelték a nyílászárók homlokzaton látható méreteit (külső szárny szélessége, magassága, profil vastagságok), valamint homlokzatsíkhoz viszonyított mélységét is. Az eredeti nyílászárók részben kapcsolt gerébtokos, részben már Teschauer (egyesített szárnyú) rendszerrel készültek, jellemzően kék tokszerkezettel és fehér szárnyakkal, a felújítás során ezeket Schüco AWS 70 RL.HI és Jansen hőhídmentes hőszigetelő üvegezésű nyílászárók váltották fel. A lépcsőházak üvegfalait és a főbejárat melletti íves nyílászárót szintén az eredeti osztásrendszer és profilmélység alapján állították helyre.

Szakértés, tervezés: 2021-2022

Megbízó: A&D Stúdión keresztül Észak-Közép-Budai Új Szent János Kórház és Szakrendelő

Felelős tervezők: Lázár Antal, Stocker György

 

Vezető szakértő, tervező: dr. Mezős Tamás

Szakértők, tervezők: Bodó Balázs, Farkas Tamás Barnabás, Gyenes-Szabó Virág, Máté Balázs, Varga Géza