FŐ UTCA REKONSTRUKCIÓJA
Székesfehérvár (2010-2013)
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata egy meghívásos pályázat eredményeként megbízta irodánkat a Székesfehérvár, Fő utca rehabilitációs munkái keretében a szabadtér-építészeti kiviteli tervdokumentáció kidolgozásával. A tervezett építés a teljes szélességű közterületi felület díszburkolatú átépítését jelenti. A tervezési területbe tartozik a Fő utca teljes hossza a Városház tértől a Mátyás király körútig, a Juhász Gyula utca, a Várkapu utca alsó szakasza (Varkocs szobor környezete), a Magyar Király Szálló, és a József Attila Színház előtti terület. A Fő utca szűkebb környezetéhez tartozó területek (az Országzászló tér, a Városház tér és a Liszt Ferenc utca) rekonstrukciója és a Zichy-ligettel történő összekapcsolás, amely egy hosszabb távú városfejlesztési koncepció része, nem képezte a pályázat részét, de a történelmi belváros sétálóutcájának a megújításától nem választhatóak el. Ezért a meghívásos pályázati koncepció tervben ezeknek a területeknek a rekonstrukciójával is számoltunk.
„Két előzetes észrevétel determinálta a tervezési koncepció kialakítását. A primer megfontolás, amely meghatározta a tervezés elveit az volt, hogy egy Székesfehérvár méretű és rangú település központja nem korlátozódhat csupán sem a tervezési területre, sem a bővített, a Városház tér és a Liszt Ferenc utcával kiegészített zónára. Véleményünk és meggyőződésünk szerint a Mátyás király körúttól a Szt. István térig, illetve a Várkörút és a Mátyás király körútnak a Pláza előtti szakasza által határolt terület az, amelyeket a központi szerep betöltésére alkalmassá kell tenni. Elsősorban a Jókai utcában és az Oskola utcában érzékeltünk olyan adottságokat, amelyek alkalmassá tehetőek a városközpont számára szükséges funkciók befogadására. Másodsorban felvetjük annak szükségességét, hogy a Fő utca szabadtér-építészeti rehabilitációjához racionálisan szükséges lenne az utcát szegélyező épületek homlokzatának a helyreállítása. A házak többsége nem csupán műszakilag, de mindenekelőtt esztétikailag is erőteljesen amortizálódott.”
A terv alapkoncepciója egy, az Országalmától kiinduló, organikus indamotívum, amely végigfut a teljes tervezési területen, befut a környező utcák elejére, és kitölti a közbeeső kiteresedéseket is. Az inda-motívumhoz csatlakozóan kialakított növénykazetták és egyedi tervezésű ülőbútorok is a burkolati rendszer szerves részei. Az indamotívumot a burkolatba süllyesztett, 6.5 cm széles, LED-es világítótestek rajzolják ki. A terület térburkolata, amelyet részben a térfalak, részben az indavonalak határolnak, háromféle szürke színárnyalatú gránitból készül (ahol a sötét árnyalat is világosabb, mint a Városház téren meglévő kiskockakő, a legvilágosabb árnyalat, pedig csaknem tört fehér színű). Az utca burkolatában a megelőző régészeti feltárás megállapításai szerint jelezni kell a törökkori erődfal térszín alatt megmaradt falszakaszát, és az egykori ÉNy-i sarokbástya helyét is a Fő utca Országzászló tér sarkán álló épület előtt. Ezeket jelzésszerűen, eltérő burkolattal mutatjuk meg. A Fő utca mentén két helyen, a Magyar Király Szálló előtt, valamint a Várkapu u. elején burkolatba integrált vízjáték került kialakításra.
Megbízó: Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
Építészet, vezető tervező: dr. Mezős Tamás
Építészet: Gyenes-Szabó Virág, Pataky Zsófia, Polyák Beáta, Traser Ferenc
Csapadékvíz-elvezetés: Kismarty-Lechner Ödön
Világítás, villamosság: Tóth Zoltán
Úttervezés: Polányi Péter
Szökőkúttechnika: Rudó Endre
Öntözőrendszer: Vajda Szabolcs